Sosyal Medya, İnternet ve Teknoloji Sözlüğü

-b-

5G: Network jenerasyonunun her nesli, farklı özellikleri, farklı türde verileri kullanılabilir hale getirdi. 2G ses, 3G veri, 4G video odaklı idi. 5G ise, bağlanmış durumdaki milyarlarca cihazı, sorunsuz idare edebilecek akıllı bir iletişim ağı olacak. Dolayısıyla 5G, önceki nesillerin aksine hıza odaklanmış bir geliştirme olmayacak. Daha hızlı olmasından öte, kablosuz servisin kalitesi konusundaki beklentileri karşılayacak. Çünkü endüstri analistlerine göre, kısa bir süre içinde “şeylerin interneti” yaşamın her alanına girmeye başlayacak. Böylece şu an akıllı telefonlar ve tabletler tarafından yaratılan hücresel veri trafiği, 2020 yılında şeylerin interneti ile oluşacak devasa trafiğin yanında cüce boyutlarda kalacak. Örnek için tıklayın.

-i-

Internet of  Things: Internet of things (şeylerin interneti), fiziksel objelerin de internete bağlanabileceği fikrine dayanıyor. Bu sayede, “bir gün, sabah kaybolan ayakkabınızı endişeyle evin içinde aramak yerine onu googlelayacaksınız”  Bruce Sterling. Örnek için tıklayın.

-l-

LTE: LTE (Long Term Evolution) sistemi, 2011’de yükseltildi (LTE Advanced) ve 4G’nin devamı niteliğinde bir post-4G (4G sonrası) iyileştirmesiydi. Teorik olarak, 4G bağlantı hızını saniyede 1 gigabit (yapıldığı dönemdeki 4G hızının 10 katı) kadar arttırabileceği hesaplandı. Ancak uygulamada hız yalnızca saniyede 15 megabit kadar artabildi. Örnek için tıklayın.

-m-

Modding: Üretici tarafından tasarlanmış orijinal yazılım ya da donanım parçasının tüketici tarafından değiştirilmesi, özelleştirilmesi eğilimi. Örnek için tıklayın.

-ş-

Şeylerin İnterneti: Şeylerin interneti (Internet of things) , fiziksel objelerin de internete bağlanabileceği fikrine dayanıyor. Bu sayede, “bir gün, sabah kaybolan ayakkabınızı endişeyle evin içinde aramak yerine onu googlelayacaksınız”  Bruce Sterling. Örnek için tıklayın.

-t-

Tele-present: Bir şeyi, telekomünikasyon teknolojisi sayesinde başka bir fiziksel konumda, neredeyse “mevcut” hale getirmek. Örnek için tıklayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s