Kurban Bayramı Yaklaşırken Kendim de Dahil Herkese Sorduğum 10 Soru

Kurban Bayramı vesilesiyle hayvanlara yönelik vahşet konusu gündeme gelmişken, hem Kurban Bayramı’na hem de hayvanlara verdiğimiz başka devasa zararlara dikkat çekmek istedim.

Kurban Bayramı’nda neden komşum bana ve diğer komşulara et dağıtıyor?

Sayın komşum, görüyorsun ki senin kapı komşun olarak seninle hemen hemen aynı şartlarda yaşıyorum, temel ihtiyaçlarımı iyi kötü karşılayabilen biriyim. Bir zahmet o eti ihtiyacı olan kişilere sessizce teslim et. Hatta lösemili çocukların taze et ve et ürünleriyle beslenebilmeleri için sessizce LÖSEV’e bağış yapabilirsin.

losev-kurban-2016

Sorun insanın et tüketmesi değil de “endüstriyel et tüketmesi” olabilir mi?

Doğadaki etobur hayvanları ve hatta etobur bitkileri düşünelim. Doğanın bir parçası olarak insanın et tüketmesi de olağan karşılanması gereken bir durum değil midir? Bütün terslikler doğadan ve kendi doğamızdan uzaklaştığımız için başımıza gelmedi mi zaten…

Endüstriyel et piyasasını çökertmek için tüketici olarak elimizden gelen tek şey bu eti tüketmeyi bırakmak değil midir? Peki ama nasıl?

Et tüketiyorum, bu nedenle vejetaryenlerin ve veganların bana saygı duyacağını zannetmiyorum ama et endüstrisini düşündükçe ben vejetaryenlerin ve veganların önünde saygıyla eğiliyorum!

Et tüketmeye karşı değilim fakat et endüstrisinden ben de nefret ediyorum. Endüstri demek, ihtiyaca göre et sağlamak demek değildir; bu aç gözlülük üzerine kurulu canavarca bir sistemdir. Hayvanların berbat şartlarda yaşadığı; kısacık yaşamları boyunca tamamen fiziksel ve psikolojik işkence gördüğü bir sistem. Amaç ihtiyacı karşılamak değil, ihtiyaç fazlası stok yapmak ve bu stoklanmış sağlıksız ürünleri market raflarında müşteriye itelemek. Tüketilmeyen etin ise birer yırtık terlik ya da patlamış top gibi rahatça çöpe gitmesi göze alınıyor. Bu ne demek? Bu canlar ihtiyaç için değil, para için ölüyor demek!

Oysa doğada hayvanlar yalnızca ihtiyacı olduğu kadar avlanır, stok yapmaz!

Alışveriş yaptığım mahalle kasabı böyle bir üretim bandından getirmiyor eti. Yaşadığım bölgenin ihtiyacına göre et sağlıyor,  hatta akşam olmadan tükeniyor diyebilirim. Ama hayvanların ne şartlarda yetiştiğini ve kesildiğini bilmiyorum tabii :/ Kendimi kandırıyor olabilirim. Zaten başka yerlerde yemek yerken de ister istemez  endüstriyel et tüketiyorum ve bu konuda hem suçluluk hem de çaresizlik hissediyorum.

Endüstriyel et ayrıca katkı maddeleri, GDO’lu yemler ve salt hayvanın kesim öncesi salgıladığı stres hormonu nedeniyle oldukça sağlıksız. O yüzden yerken sağlığıma zarar verdiğimi hissediyorum.

Evcil hayvanlarımızı çok seviyoruz. Peki onları beslediğimiz endüstriyel mamalar için üretim bandında seri bir şekilde katledilen hayvanlar hiçbirimizi rahatsız etmiyor mu?

Mamaların içeriğini okuduğumda sık sık şunu düşünüyorum:

“Patili dostum, evcil olmayıp doğada avlanıyor olsaydı – o doğayı biz şehirler kurup gasp etmemiş olsaydık – böyle korkunç bir endüstriye de can vermiyor olacaktık.

mama-icerikleri

Bu mamaların göya sevimli dostlarımızın sağlığını korumaya yardımcı olduğu söyleniyor. Ama ben onların sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkileri de olabileceğinden şüpheleniyorum.

Hayvansever dahi olsak gerçekten hayvanlara zarar vermeden mi yaşıyoruz? 

Et tüketen biri olmama rağmen kozmetikte vegan ürünleri tercih ediyorum. Kozmetiği temel bir ihtiyaç olarak görmediğimden hayvanların deneylerde işkence görmesini doğal bulmam mümkün değil.

Vegan ürünler çoğunlukla diğerlerinden çok daha kaliteli ve üstelik hesaplı oluyor, oldukça memnunum ama bazen bu firmaların da dürüst olup olmadığından şüphe ettiğim oluyor :/

#hayvandeneylerinehayır ! #hayvanseverler use #crueltyfree products!

A post shared by Ece Burgaz (@artworksbyece) on

Sadece kozmetikle de bitmiyor olay. Giydiğimiz angora kıyafetler, kaz tüyü yastıklarımız, gerçek deriden yapılmış şeyler, hayvanlar üzerinde test edilen bakım ve temizlik ürünleri…

Hayvan deneyleri gerçekten yasaklandı mı?

Yakın zamanda hayvan deneylerinin yasaklandığına dair haberler de okudum. Fakat bu işlerin ardında sıkı bir lobi ve bol para olduğundan bu haberlere şüpheyle yaklaştım, meğer haklıymışım: Hayvan deneyleri yasağı göstermelik

Sigara içen hayvenseverlerin sigarayı bırakması için bir neden de bu deneyler olabilir mi? 

Sigara üreticilerinin hayvanlar üzerinde yaptığı deneyler benim bırakma kararı vermemde oldukça etkili oldu…

sigaranin-hayvanlar-uzerinde-test-edilmesi
Koklama özellikleri çok güçlü olduğu için 24 saat boyunca sigara dumanı ve çeşitli kimyasalları soluyan köpekler!

Sadece kendimiz gibi sinir sistemi olan canlılarla mı empati yapmalıyız yoksa bitkiler de acı çekiyor mu? Bitkileri yemek masum bir davranış mı? 

Bu konuda bilim insanlarının araştırmalarını takip ediyorum ama aralarında bir fikir birliği göremedim açıkçası. Çoğunlukla söylemleri şöyle: “Bitkilerin hissettiği şey  bizim bildiğimiz anlamda bir ‘acı’ değil, gösterdikleri tepki bitkilere özgü bir tepki.”

Çok kabaca özetliyorum: Bu haberdeki biyoloğun açıklamalarına göre bitkiler kendilerine verilen zararın farkında oluyorlar, savunmaya da geçiyorlar fakat onları öldürmenizi pek de umursamıyorlar. Bu haberde yer verilen araştırmaya göre ise bitkilerin zarar gördükleri zaman verdiği tepkilerden anlaşılıyor ki verilen zarar gayet umurlarında. Sadece tepkileri hayvanlardan ve bizlerden farklı. O halde onları yemek de masum bir eylem olmayabilir.

Kapitalizmin her gün icra ettiği vahşete, İspanya’daki Boğa güreşi vahşetine, Brezilya’daki Farra do Boi geleneğinin vahşetine, Kurban Bayramı’ndaki vahşete ve daha nicelerine isyanlardayım ama bunlarla nasıl başa çıkabilirim?

Sokakta Kurban Bayramı’na özgü vahşet manzaralardan biriyle karşılaşırım diye endişe içinde yürüyorum. Fakat internet sayesinde apaçık şahit oluyorum ki insan dünyanın her yerinde vahşete imza atmaya devam ediyor ve bu durum beni çıldırtıyor.

maymun
Kozmetik sektöründe yağılan hayvan deneyleri…

Et endüstrisinin korkunç yüzünü gösteren binlerce videodan biri…

Angora etiketli ürün görürseniz sakın satın almayın!

Hayvan hakları savunucusu PETA tarafından Çin’de kaydedilen video, kürkleri için tavşanlara çektirilen korkunç eziyeti gözler önüne serdi.
Dünya’nın angora kürk üretiminin %90’ını gerçekleştiren Çin’de bulunan bir kürk üretim tesisinde tutulan tavşanlar, öldürülüp yüzülmekten de kötü bir sonla karşılaşıyor.
Çalışanlar, ayaklarından bağladıkları zavallı tavşanların tüylerini elleriyle yoluyorlar. 2-3 ayda bir bu korkunç muameleye maruz kalan tavşanlar, tüyleri canlı canlı yolunduktan sonra tekrar kafeslerine kapatılıyorlar.
Böylece her bir tavşandan daha fazla kürk çıkaran üreticiler, hayvanları birkaç yıl boyunca bu şekilde kullandıktan sonra öldürüp, derilerini yüzüyor.

Görüntüleri yayınlayan PETA, tüketicilere “Mağazalarda beğendiğiniz ürünlerin etiketinde angora ifadesini görürseniz lütfen satın almayın” mesajını da verdi.

Sanırım vahşete yol açan şeyler belli: cehalet, kültürel yozlaşma  ve kapitalizm… Sizce?

kurban-2016
Kurban Bayramı’nda içimizi yakan manzaralar…
istanbul
İstanbul’u bir mezbahaya dönüştürmek…
sanluurfa
Şanlıurfa
adiyaman
Adıyaman
forea
Danimarka’da balina avına çıkmış bir adam

 

Danimarka‘ya bağlı özerk ülke Faroe Adaları‘nda balinalar balıkçılar tarafından kıyıya doğru kovalandıktan sonra yerel halk tarafından vahşice öldürülüyor. Bu sırada kıyıda bekleyen halk, balinaların gelmesiyle ellerindeki bıçaklar ve zıpkınlarla hayvanları öldürüyor. Etler, kar amacı güdülmeden birçok yerleşim birimine bedava dağıtılıyor.Ancak çocukların bu tür bir olaya tanıklık edilmeleri, birçok hayvan hakları örgütünün tepkisini çekiyor.

ets
Faroe Adaları’na özgü balina avından bir başka fotoğraf…
brezilya
Brezilya’da Farra do Boi geleneği… Tabii buna gelenek denirse!!!!!

Brezilya’nın Farra do Boi geleneğine göre yüzlerce öküz, inanç sahibi insanlar tarafından işkenceye uğrayarak öldürülüyor. Kutlama sırasında öküz önce yakalanıyor ve günlerce aç bırakılıyor. Hayvanı delirtmek için yiyecek ve su hayvanın yakınına konuyor, ama ulaşması engelleniyor. Farra öküz kapalı tutulduğu bölmeden çıkarıldığı an başlıyor, öküz sokaklar boyu elinde kırbaç, bıçak, taş, bambu sopası, halat ve sopa bulunan insanlar tarafından kovalanıyor. Kadın, erkek ve çocuk saldırganlar hayvanı okyanusa kadar kovalıyor.

boga-guresi
Boğa güreşi denen geleneksel işkence!
cin-kopek-yeme-festvali-vahset
Çin’deki Köpek Yeme Festivali’nde köpeklere uygulanan işkence görüntüleri hepimizi mahvetti! Amaç karın doyurmak ise bu işkenceyi neden yapıyorsunuz?

Bunlar üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken konular aslında. Elimden geldiğince bazı şeyleri dile getirmeye çalıştım. Hatalı ya da eksik bulduğunuz taraflar olabilir, yorumlarınızı okumaktan mutluluk duyarım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s