Gömülü 3D sensörler sayesinde elektronik cihazları jestlerle yöneteceğiz

Azınlık Raporu adlı filmi anımsıyor musunuz? İşte Capri, elektronik cihazları kullanım biçimimizi o yönde değiştirecek.

PrimeSense

Bu yıl düzenlenen CES’e (Tüketici Elektroniği Fuarı) sensörler, adeta damgasını vurdu. Giyilebilir ve gömülebilir sensör teknolojisi, yaşamımızın her alanına girecek ve içlerinde en çok da PrimeSense’in ürettiği “dünyanın en küçük 3 boyutlu sensörü” olan Capri’nin illgi odağı olduğunu göreceğiz.

Capri, gerçekten de 3 boyutlu algılama yeteneğine dayalı ürün ve hizmetler alanında yeni bir çığır açabilecek nitelikte. Bunun temel nedeni de kullanıcının, bu küçük boyutlu sensörü neredeyse her yere beraberinde götürebilecek olması.

Nasıl çalışıyor?

PrimeSense’in 3D teknolojisi, sensörün bulunduğu ortamı komplike bir “kızılötesi ışın örgüsü” olarak yeniden tanımlamasıyla başlıyor. Böylece ikinci bir sensörün okuyabileceği bir klavuz harita oluşuyor. Sistem algoritması, bir ortamdaki objelerin yanı sıra insanların da dahil olduğu canlı ve full 3D bir harita çıkarıyor.

Microsoft’un 3D sensör teknolojisi olan Kinect’ten fonksiyonel açıdan hiçbir eksiği olmayan Capri; hem Kinect sensörlerinden 10 kat daha küçük, hem de SoC adı verilen yeni bir sistem çipi ile donatılmış. Ayrıca PrimeSense’in iddiasına göre, Kinect’ten daha güçlü bir algoritmaya sahip.

Capri, elektronik cihaz üreticileri için Microsoft’un Kinect sensörlerine göre çok daha hesaplı fiyatlarla sunuluyor. Böylece üreticiler, yaşamımızın içine girecek yeni cihazlara bu teknolojiyi entegre etmekte zorlanmayacak.

PrimeSense’in aşağıdaki videosu, 3D sensör teknolojisini bir aşk hikayesi eşliğinde, hem bilgilendirici hem de zekice bir yolla aktarmış. Capri 3D sensörün film boyunca görünmez oluşu, boyutunun küçüklüğünü ortaya koyuyor.

2012 yılı içinde; “Şeylerin İnterneti” (Internet of Things) ile ses, vücut dili ve jestler üzerine kurulu “Doğal Arayüzler” ( Natural Interfaces) kavramlarının teknoloji dünyasında sıkça altı çizildi ve tüm bunların bir teknoloji olarak büyük oranda hayata geçirildiğinin sinyalleri verildi. İşte “gömülü 3D sensör teknolojisi” bu yeni düzene doğru atılmış somut adımlardan biri.

PrimeSense-2

Siz ne düşünüyorsunuz? Elektronik cihazları, jestlerinizle yönetmeye hazır mısınız? Yoksa bu teknoloji, sizce geç bile kalmış (ne de olsa Azınlık Raporu adlı filmden beri böyle bir şey zihnimize kazınmıştı) ve hemen adapte olabileceğiniz türde bir şey mi?

Bu yazım, 04.01.2013 tarihinde PC Labs’de yayınlanmıştır.

http://www.pclabs.com.tr/2013/01/04/gomulu-3d-sensorler-sayesinde-elektronik-cihazlari-jestlerle-yonetecegiz/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s