IBM: “2018’e gelindiğinde bilgisayarlar dokunabilecek, görebilecek, duyabilecek, tadabilecek ve koklayabilecek”

dokunabilen bilgisayarlar ibm

IBM’in geleneksel, ‘5 in 5’ tahminleri (gelecek 5 yıla dair 5 tahmin) bu defa, 2018’de bilgisayarların 5 duyuya sahip olacağı ve bu duyuları tıpkı bir insan gibi kullanabileceği yönünde oldu.

Bu tahmin şu anlama geliyor: Yakın gelecekte, tabletinizi kullanarak giysi satın alırken, ekrana dokunarak kumaşını hissedebileceksiniz.

Bir objeye dokunduğunuzda, beyniniz deriniz aracılığıyla algıladığı bir dizi titreşim kaydeder ve böylece obje hakkında keskin, pürüzlü, düz vb bir tespit yapar. İşte bilgisayar sensörleri de bunu yapabilecek denli sofistike olmaya başladı.

Önümüzdeki 5 yıl içinde, akıllı telefonlardaki titreşici, parmağınızın dokunuşu ile beyne gönderilen titreşimleri taklit edebilme yeteneğine sahip olacak. Böylece, gerçekte ekranın camına dokunuyor olsanız bile, ekrandaki objeye dokunduğunuz hissini yaratacak. IBM inovasyon başkan yardımcısı Bernie Meyerson’ın ifadesiyle; “Kumaş ya da tüylü ekranlardan bahsetmiyoruz. Yani Samsung’unuzu kuru temizlemeye vermeniz gerekmeyecek.”

Aslında ham halde bir teknoloji ile de olsa, bilgisayarlar şimdiden dokunma duyusunu simule edebiliyor. Örneğin video oyununda araba kullanırken yolun dışına çıkarsanız, kontrol aleti titreşmeye başlar ve yolun dışındaki arazinin özelliklerini size hissettirmeye çalışır. İşte bu teknoloji 5 yıl içerisinde çok daha gerçekçi bir hal alacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s