Hiçbir şey yapmamanın 5 yolu

20121109-114331

Az sayıda istisna hariç pek çoğumuz üretken olmayı isteriz. Üretken olabilmek kariyerimizde ilerleyebilmenin, başarıya ulaşabilmenin ve suçluluk duygusu olmadan dinlenebilmenin anahtarıdır. Üretkenliği arttıracak çok etken vardır. Ancak yine de yapılacaklar listenizi sabote etmek istiyorsanız, aşağıdaki yöntemler bu konuda size yardımcı olacaktır.

1-Her şey için alarm kurun
Dikkatınızın dağılmasını hedefliyorsanız, bunu alamlardan daha iyi yapabilecek bir şey yoktur. Elinizdeki işi bırakıp başka bir işle ilgilenmeniz konusunda üzerinizde baskı yaratırlar. Böylece konsantrasyonunuzu alarmlarla altüst ederek, gün boyu panikler duruma geçmeyi başarmış olursunuz.

Alarmlar, herhangi bir görevi hatırlatmak için değil, kaçırmamanız gereken etkinlikleri hatırlatması için kullanıldığında size fayda sağlar. O yüzden alarmları , yapılacak işler için kullanmanız, hiç bir şey yapamamanızda size oldukça yardımcı olacaktır.

2-Sosyal medyayı tüm gün aralıksız kullanın
Hepimizin mola vermeye ihtiyacı vardır. Siz bu molaları Facebook ve Twitter’ı bol bol ziyaret ederek değerlendirin. Bu kanalları bütün gün sık sık kontrol eder hale geldiğinizde yaptığınız işe odaklanamamaya başlayacaksınız. Anlık mesajlaşma ve sohbet bu süreci daha da hızlandırır. Sakın sosyal hesaplarınızdan çıkış yapmayın, yoksa kazara işlerinize odaklanmaya başlayabilirsiniz.

3-Tüm işlerinizi aynı anda halletmeye kalkışın
Günün sonuna geldiğinizde, hiçbir işi bitiremediğinizi hissetmek istiyorsanız, yapılacaklar listenizdeki her şeyin “büyük resme” hizmet edecek önceliğe sahip olduğunu düşünün. Önem ve büyüklük sıralaması yapmadan aynı anda tüm işlere başlamaya çalışmak gözünüzü korkutmak için yeterli olacaktır.

4-Her şeye “evet” deyin
Eğer sizinle görüşmek isteyen ya da yardımınızı isteyen herkese “evet” derseniz, kendi işlerinizi halledemez, kendinize faydası olmayan biri haline gelirsiniz. Elbette kısa sürede başkalarına da sağlayabileceğiniz bir fayda/yardım kalmayacaktır.
Evet dediğiniz şey hakkında biraz daha derinlemesine düşünüp karar vermeye başlarsanız, yaşamınızı organize etmekte ve daha verimli olmakta önemli bir adım atmış olursunuz. Bu yüzden hiçbir şey yapmak istemiyorsanız, her şeye düşünmeden evet demeye kesinlikle devam etmelisiniz! Bu sayede başarıya hayır demekte kimse sizin elinize su dökemeyecek.

5-Uyumayın
Bir proje üzerinde tüm gece çalışmak harika sonuçlar verir. Hatta ertesi gün bile sizi çok üretken yapar. Ardından hem zihinsel hem de bedensel olarak öyle bir yorgunluk hissedersiniz ki, sonraki 2-3 gün kendinizden hiç verim alamazsınız. O halde verimli çalışmak istemiyorsanız uyumaya kalkışmayın.

@artworksbyece “İşletmem İçin Sihirli Formüller-26”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s