Yapay zekanın potansiyel tehditlerini araştıracak bir merkez kuruluyor

Cambridge Üniversitesi’nde, yapay zekanın insanlık için ne tür tehditler oluşturabileceği analiz edilecek.

2001 space odyssey

İngiltere’nin prestijli üniversitesi Cambridge’de, ileri düzeyde yapay zekanın olası tehlikelerini analiz edecek bir araştırma merkezi kuruluyor. Felsefe profesörü Huw Price, kozmoloji profesörü Martin Rees ve Skype’ın kurucu ortaklarından Jann Tallinn liderliğinde kurulan merkez, önümüzdeki sene kampüste “Center for the Study of Existential Risk” (varoluşsal risk araştırma merkezi) adıyla faaliyetlerine başlayacak.

“HAL 9000” adlı algoritmik bilgisayarın bir yapay zeka olarak isyanı, Arthur C. Clarke’ın bilim kurgu romanı “2001 Uzay Yolu Macerası”nda (2001: A Space Odyssey) ortaya atılmış ve Stanley Kubrick tarafından da sinemaya uyarlanmıştı. İşte Cambridge’deki araştırma merkezi de bu türde bir isyanın gelecek için mantıklı bir öngörü olabileceği, bilgisayarların insanların kontrolünden çıkabileceği düşüncesiyle kuruldu.

Kurucular, araştırmanın gerekçesini şöyle ifade ediyor: “Gelecekte yapay zekanın yaratabileceği risklerin ciddiyeti ve bu risklerin ne zaman oluşabileceği konusunda hiçbir bilgiye sahip değiliz. Bu olasılıklara karşı kayıtsız kalmak tehlikeli olabilir. Bu nedenlerle, konu hakkında saygın bir bilimsel bir topluluk oluşturmaya çalışıyoruz.”

Bu yazım, 26.11.2012 tarihinde Bilgi Çağı’nda yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s