“Şeylerin İnterneti” ile eşyalarımızın online olacağı yepyeni bir dönemin eşiğindeyiz!

Türkçe kaynaklarda “şeylerin interneti” olarak görebileceğiniz “internet of things” kavramı yıllardır teknoloji dünyasının ve fütüristlerin ilgi odağı idi. Uzun süredir yapılan çalışmalar sonunda meyve vermeye başladı ve bu teknoloji, günlük hayatımıza girmek üzere olduğunun sinyallerini veriyor. İngiltere ve İsviçre’nin ortak girişimi olan Evrythng  bu alanda başı çeken en güncel proje.

Internet of things, fiziksel objelerin de internete bağlanabileceği fikrine dayanıyor. Sokak lambalarının, kentin herhangi bir köşesindeki hava sıcaklığını size söyleyebildiğini ya da parktaki banklardan, nereden 2. el bisiklet bulabileceğinizi öğrendiğinizi hayal edin.

İşte Evrythng platformu, herhangi bir objenin oline olarak varlık gösterebilmesini sağlayan bir sistem. Şirketin kurucuları yaptıkları işi şöyle tanımlıyor: “Fiziksel objelerin dijital kimliklerini aktif hale getiren dijital  arttırma/çoğaltma” (Digital augmentation that activates digital identities for physical objects)

 

Evrythng ile eşyalar dile gelecek!

Evrythng’in devreye girmesiyle online olan bir obje, kendisiyle ilgili her türlü datayı, üzerine entegre edilen sensörler  aracılığıyla internetten çekebilecek ve manuel ya da otomatik olarak güncelleyebilecek.

Diyelim ki dijital bir SLR fotoğraf makineniz var. Makinenizin internete bağlanmasına izin verirseniz size en iyi fotoğrafları yakalayabileceğiniz yer ve zamanları önerebilecek ve size şöyle diyecek: “Dolunayın aydınlatacağı bulutsuz bir gece  olan 19 Kasım’da, Tate Britain binasından, 7.15’te mükemmel bir Thames Nehri manzarası çekebilirsin.”

Elektro gitarınız, sevebileceğiniz grupları sizin için belirleyecek. Yakınlarınızda yaşayan ve sizin seviyenizde olan diğer müzisyenlerle bağlantı kurmanızı sağlayacak. Üstelik de bunlar diğer türde enstrüman çalan müzisyenlerden olacak ki siz de elektro gitarist olarak grubu tamamlayabilesiniz.

Ve son olarak Evrythng’in web sitesi nde de görebileceğiniz bir alıntı:

 “Sabah kaybolan ayakkabınızı endişeyle evin içinde aramak yerine onu googlelayacaksınız”  Bruce Sterling, Shaping Things, 2005

Bu gelişmelerin, tüketici deneyimini, dijital pazarlama ve CRM kavramını nasıl dönüştürebileceğine dair teoriler üretmek bile oldukça keyifli!

Gelecek sene tam anlamıyla piyasaya girecek olan Evrythng ürünleri, şu anda beta aşamasında ve kapalı bir kullanıcı grubu tarafından test ediliyor. Özellikle tüketicinin mahremiyetinin nasıl korunacağı üzerinde çalışılıyor.

Bu arada, Şeylerin İnterneti kavramı hakkında Türkçe yazılmış, oldukça anlaşılır, kısa bir akademik makaleye rastladım. Konu ilginizi çektiyse bu keyifli makale ile daha detaylı bilgi edinebilirsiniz: Nesnelerin Interneti; 4H Her yerden, Herkesle, Her zaman, Her nesne ile bağlantı.

Bu yazım, 2011’de SosyalMedyaPort’ta yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s