Google ve Google Art Project güncellemesi

Google büyük bir güç ve beni en çok şaşırtan-ve hayran bırakan- şeylerden biri de bu kadar büyüdükten sonra dahi heyecanını ve deneyci ruhunu sürdürebiliyor oluşu. Geçtiğimiz hafta Google, Google Art Project  hakkında yine bir güncelleme duyurusu yaptı.

Google, yapılan yenilikleri ve haberleri şöyle açıkladı:

  • Projedeki sanat yapıtının sayısı 35.000’i aştı.
  • Google+ entegrasyonu yapıldı ve bu entegrasyon sayesinde Google Art Project içinde Hangout uygulaması kullanılabilir hale geldi.
  • “Karşılaştır” butonu ile kullanıcı, seçtiği 2 yapıtı yan yana koyarak, karşılaştırmalı olarak inceleyebilecek. Bunun şöyle bir faydası olacak: Kullanıcı, aynı sanatçının farklı döneme ait çalışmalarına bakarak zaman içinde geçirdiği evrimi gözlemleyebilecek. Hatta bu karşılaştırmalar sırasında oluşan link sayesinde, karşılaştırmayı direkt olarak paylaşabilecek.
  • 300.000’den fazla kullanıcı şimdiden kendi derlediği eserlerden oluşan galerisini yaratmış.

Google, her yenilik için yaptığı gibi, Hangout uygulamasının Google Art Project‘te nasıl çalıştığını anlatan bir YouTube videosu yaratmayı da ihmal etmemiş.

Google’ın geçtiğimiz hafta yaptığı duyuruda adı geçen 29 yeni sanat kurumu arasında, İstanbul Modern de bulunuyor. Geçtiğimiz nisan ayından bu yana, 15 milyonu aşkın kişi, projeye katılan kurumların sunduğu resimleri, heykelleri, sokak sanatı örneklerini ve fotoğrafları ziyaret etmiş. Yıl sonun akadar ziyaretçi sayısının birkaç milyon daha artacağı öngörülüyor.

Tespit:

Ben de galeriler oluşturup, sevdiğim sanat yapıtlarını derlemeyi denedim. Ancak örneğin, Dubuffet gibi bilinen pek çok sanatçıyı  bulamadım. Sanatçıyı bulduğum zaman ise, ona ait istediğim çalışmayı bulamadım.

Öneri:

Bu noktada bence Google, bu harika proje için en kısa zamanda daha fazla  galeri, müze hatta bireysel koleksiyoner ile işbirliği yaparak platformdaki sanatçı ve yapıt sayısını arttırmalı.

Bu arada nisan ayında yayınlanmış olan “Google Art Project sitesi nasıl kullanılır” konulu videoyu kaçıranlara da izlemelerini öneririm. Çok ama çok başarılı!

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s