Wozniak ve Jobs örneğiyle içe dönük ve dışa dönük karakter karşılaştırması

Aşağıdaki videoda içe dönük ve dışa dönük karakter meselesi, Steve Wozniak ve Steve Jobs ekseninde anlatılmış. Sonuç olarak, iki türde karakterin de Yin ile Yang gibi tamamlayıcı olduğu iddia ediliyor. Yani “her ikisinin de birbirine ihtiyacı var” şeklinde aktarılmış.

Wozniak’ın işin yaratıcı yönüyle ilgilenen bir kahraman (kendisi bilgisayar mühendisidir) ve Jobs’un dünyaya Wozniak’ın zekasını pazarlayan bir pazarlama dahisi olduğu hatırlatılıyor.

Her neyse… Videoda da belirtildiği gibi, dünya toplumu dışa dönük insanları her zaman daha cazip hatta karizmatik buldu; bu insanlara daha fazla kulak verdi. Ancak şahsi fikrimi belirtmem gerekirse bir ürünü ucuz iş gücüyle ürettirip, tüketiciye ederinden daha büyük bir fiyatla satmak, “değer yaratmak” kavramına hiç de uygun düşmüyor. Başka bir deyişle şahsen, Jobs’u dahi olarak görmüyorum. Daha ziyade bana dünya toplumunun bir sorunu varmış gibi geliyor.

Ayrıca bu örneğin dışına çıktığımda da, içe dönük kimselerin her zaman dünyaya daha fazla değer kattıklarını düşünüyorum. Yaratıcılık ve üretkenlik; bol miktarda fedakarlık, öz-disiplin, yetenek ve izole olmayı gerektirir. Yaşam biçiminizden dolayı yakın çevrenizin takdirini toplamak ne kelime, tersine onların eleştirilerine maruz kalırsınız. Eğer onların dilinden konuşacak bir Jobs’unuz yoksa da hiçbir şekilde çalışmalarınız takdir görmeden ve anlaşılamadan öte dünyaya göçersiniz.

Tüm içe dönük gerçek kahramanlara sevgilerimle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s