Ersan Özer, internet girişimciliğinde başarının sırlarını ve dünya sahnesine çıkan yeni projesi YouLike’ı anlattı

itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com ve youlike.com projelerinin yaratıcısı, internetin “seri girişimcisi” Ersan Özer, başarısının sırlarını anlattı

Girişimlerinizin ilki, NTV haber merkezinde editör olarak çalışırken itiraf.com sitesini kurmak oldu. Bir işte çalışıyorken aynı zamanda bir girişimi gerçekleştirmeye nasıl kanalize olabildiniz? Zaman yönetimini nasıl yaptınız? Bir işte çalışırken girişimde bulunmak; risk almamak, network geliştirmek vb açılardan bir avantaj mıdır?

Ben girişimci olmadan önce de olduktan sonra da hayatımda bir değişiklik olmadı.Her zaman çok çalışan biri oldum. Yazarlık, yönetmenlik yaptım, günün 15-16 saati çalıştım. Girişimci olmak isteyen arkadaşlara da tavsiyem, her zaman çok çalışmaları olur.

İnsanın, çalışmayı bir kültür olarak kabul etmesi gerekiyor”

NTV’de zaten çok yoğun bir işim vardı. Ofise, sabah saat yedi gibi girip akşam sekiz gibi çıkıyordum. İşim ancak ana haber bülteni başladığında bitiyordu. Dokuzda evde oluyordum; evde bir iki saat geçirdikten sonra bilgisayarın başına oturuyordum ve sabah beşe kadar internet projem üzerinde çalışıyordum. Sonra sabah saat altıda yedide kalkıp tekrar işe gidiyordum. Dediğim gibi, insanın çalışmayı bir kültür olarak kabul etmesi gerekiyor.

“Aslında benim sırrım, her zaman çok sevdiğim işleri yapmış olmam.”

TV, gazete ve internette yaptığım her işte keyif alarak çalıştım. Sevdiğiniz zaman hayat tarzınız o iş oluyor.

“Bir işte çalışırken girişimde bulunmak konusu, aslında işten işe değişecek bir şey. İtiraf.com istisna bir örnek. İstanbul.net ya da Uzman TV, asla başka bir işle beraber yürütülemeyecek türden projelerdi.”

İtiraf.com TV’deki işimle beraber sürdürebildiğim bir projeydi. Çünkü çok küçük ölçekli bir işti. Sürekli tasarım ya da da sürekli yazılım geliştirmek gerekmiyordu. Bir kişi editör olarak tam zamanlı çalıştığında tüm siteyi yürütebiliyordu. İtiraf.com maceram ntv ile birlikte 3 ay sürdü. İtiraf.com’un kendisinin çok fazla işi yoktu belki ama bir noktadan sonra, onu bir iş haline getirmek, gelir modeli yaratmak mesai gerektirmeye başladı. Platforma günde, 10.000-20.000 kişi girmesini istiyorsunuz, dolayısıyla yenilikler yapmanız gerekiyor. O noktada ben de yalnızca itiraf.com’a odaklanmayı tercih ettim.

“Özetle, işten işe değişmekle birlikte, eğer ki “üzerine hayat kurabileceğiniz değerde bir girişim” seçtiyseniz, zaten bir noktada işinizi bırakıp girişime odaklanmanız daha hayırlı olur.”

Ersan Özer için girişimciden de öte, “seri girişimci” diyebiliriz.  Seri girişimci olmak nasıl bir ruh halidir? Devamının geleceğini hissediyor musunuz?

Youlike.com’un 4. büyük girişimim olduğunu düşünüyorum ve ben bunu artık  para kazanmak için yapmıyorum doğrusunu söylemek gerekirse. Bu saatten sonra başka yapacak bir şey bilmiyorum. Emekli olmayacağıma göre yeni bir şeyler yapmak durumundayım. Bu başarılı olursa, bir tane daha girişimde bulunmayı düşünüyorum. Kendime de 50 yaş gibi bir sınır koydum. 50 yaşından sonra yatırımcı ya da danışman olarak hayatıma devam etmeyi düşünebilirim ama şu anda hala enerjim varken girişimciliğimi sürdürmek istiyorum. Çünkü çok seviyorum!

Yeni bir şeyler yapıyorsunuz. Çocuk gibi ya da ağaç gibi büyütüyorsunuz. İnsanın, emek harcadığı her şey ile arasında farklı bir bağ oluşuyor. Sevgiline, kitabına, işine emek veriyorsan aranızda farklı bir bağ oluşuyor ve ondan kolay kolay vazgeçemiyorsunuz. O büyüdükçe, o ilişki geliştikçe, bundan daha da fazla haz alıyorsunuz. “Bu bitti şimdi ne yapacağım” diye bir şey olmuyor. Bir şeye başlıyorum ve hayat bir şekilde onunla aramızdaki ilişkinin kopmasına neden oluyor. Örneğin projeniz başka birileri tarafından satın alınabiliyor. Şu ana kadar başarısızlığı yaşamadım ama bir başka kopma nedeni de başarısızlık olabilir.

Ben aslında her seferinde öncekinden daha büyük bir şey yapmaya çalıştım. Örneğin itiraf.com’ dan sonra yapmak istediğim para kazandıran bir iş kurmaktı. O yüzden ilk andan itibaren para kazandıracağını düşünerek arkadaşlık üzerine bir girişimde (istanbul.net) bulundum. Arkadaşlık işinden kazandığım paranın yarısını, ticarete değil sosyal amaçlı bir iş olarak niteleyebileceğim Uzman TV’ye yatırdık. Uzman TV’den sonra da artık global bir iş yapmak istedim. O yüzden de youlike.com geldi. Youlike, İstanbul.net’e benzeyen bir konsept.

“En iyi bildiğimiz şeyi, yurt dışında yaparsak para kazanabiliriz ve orada bir asset (değer) yaratabiliriz diye düşünüyorum.”

Youlike da bir noktaya gelirse bu sefer Uzman TV dünyaya açılır ve-çok büyük laflar etmek istemiyorum ama- bu Türkiye’ye hayırlı bir proje, bu sefer dünyaya hayırlı bir proje haline gelir. Tabi tüm bunlar para ve deneyimle oluyor. Youlike sayesinde yurt dışında deneyim kazanıyoruz.

Bir iş fikrinizin iyi olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?

Herkesin, bir takım bilişsel yetenekleri var. Benim de aslında bir şekilde yeteneğim, daha önce yapılmış örneği olmayan bir projenin tutup tutmayacağını öngörebiliyorum. İtiraf , uzman tv, istanbul.net örneği olmayan projelerdi. Youlike da dünyada örneği olmayan bir proje. Bu demek değil ki gökten zembille indiler. Örneği yoktu da benzeri yok muydu? Benzeri varsa bile dünyadaki bütün buluşların, yeni işlerin benzerleri olduğu gerçeğini unutmamak gerek. Hepsinin birleşiminden yeni bir şey yapıyorsunuz. Yoğurt ve meyve var; siz de meyveli yoğurt yapıyorsunuz insanların hayatına böylece meyveli yoğurt giriyor.

“Ben sadece, böyle bir şey olsa hoşuma gider ve ben kullanırım  diyerek yaklaşıyorum ve arkasından da yapıyorum.”

Sonuçta bir iş fikrinin iyi olduğunu anlamanın bir formülü yok. Yapıyorsunuz, bakıyorsunuz olacak mı olmayacak mı diye…

Yurt dışında başarılı olmuşsa, Türkiye’deki başarı riski yarı yarıya iner. Benimki gibi örneği olmayan projelerde ise risk %90 a çıkıyor.

Kendinize dışarıdan bakarak ve çevrenizdeki başarılı insanları da bir gözden geçirerek, başarılı “internet girişimcileri”nde gördüğünüz ortak özellikleri kısaca sıralayabilir misiniz?

Yırtmaya çalışmak/motivasyon
Bu kadar derde katlanmak için bir motivasyonunuz olmalı. Ben buna yırtmak diyorum. Şöhret, çok para kazanmak, güç sahibi  olmak gibi motivasyonlardan bahsediyorum. Oğlum doğduğunda istanbul.net’i yapmaya karar verdim.  Ailem için daha fazla para kazanmam gerekiyordu. O projedeki motivasyonum para kazanmaktı. Şu anki motivasyonum ise, uluslararası başarı kazanmak ve böylece kendimi iyi hissetmek.

Çok çalışmak
Girişimci, kendi sırtından para kazanır; ilk kurban girişimcinin kendisidir. Çünkü çok fazla fedakarlık gösterir. Eşinizi, çocuğunuzu daha az görüyorsunuz, daha az tatile çıkıyorsunuz. Herkesin mesasi bittiğinde siz evde çalışmaya devam ediyorsunuz. Herkes ay başında maaş beklerken siz o maaşları nasıl vereceğinizi düşünüyorsunuz. Bir şeyleri inşa etmek ve ayakta tutmak çok zor. Hele de internet çok hızlı değilen bir sektör. Bir rakip çıkmasıyla, hayatınız bir anda alt üst olabiliyor, teknoloji değişiyor. Sürekli aynı kafada kalamazsınız, kendinizi geliştirmeniz için de çok çalışmanız gerekiyor.

Özgüven
Bir işe başlamak için özgüven gerekir. Sonradan sürekli karar almak zorunda kalacağınızdan daha da fazla özgüven gerekir.

Girişimci olduğunuzda bütün kararlardan siz sorumlusunuz. Çalışanlarınızın karşısında da derli toplu durmanız gerekiyor ki otorite olabilesiniz.

Sabır

Bir noktaya gelebilmeniz, 6 ay, hatta 1-2  bir sene gerektirebilir.

Youlike.com global bir proje olarak ne tür zorlukları ve kolaylıkları beraberinde getirdi?

Zor tarafı bilmediğimiz bir dünya olması. Kolay olan yönü ise şöyle: Örneğin, Türkiye’de bir iş yaptınız ama hedefi yakalayamazsanız bu sonunuz oluyor. Dünya ise çok büyük bir pazar. Örneğin Tükiye’de başarısız olsanız da Almanya’da ya da Endonezya’da başarılı olma ihtimaliniz var- ki bunun örnekleri de var. Çok büyük bir pazar olması, global proje yapmanın avantajı.

Youlike yalnızca flört ekseninde gelişecek bir platform mu? Yoksa kullanıcılar arasında arkadaşlık, iş networkü geliştirmek gibi özellikleri de var mı?

“Youlike.com, flört ekseninde ilerleyecek”

 

Kadınlara Linkedin’den de tanışalım mı diye mesaj gelebiliyor. Kadınla erkeğin olduğu her yerde flört var. İnsanlar bu konuda 2 yüzlü olabiliyor malesef. Youlike’da ortak ilgi alanları olanlar da network amaçlı bir araya gelsin dedik. Ama durum pratikte yine “tanışalım mı”, “fotoğrafın yoksa bana niye mesaj atıyorsun” noktasına geldi. Sonuçta dating ekseninde olmasına karar verdik.

Daha önceki haberlerde, gelir modelini henüz kararlaştırmadığınızı ama reklam dışında çeşitli hesap/rütbe ücretlendirmelerinin gelir modeli olabileceğini belirtmişsiniz. Şu anda netleşen bir gelir modeli var mı?

Şu an görünen o ki Türkiye de dahil “premium üyelik”ten başka bir sistem çalışmıyor…

Dolayısıyla gelir modeli aslında “üyelik satmak” olacak
Ama her ülkede kullanıcının yaklaşımı farklı olabiliyor. O yüzden neyin karşılığı üyelik satacağımız ülkeden ülkeye değişecek gibi görünüyor.

Eklemek istedikleriniz…

Girişimcilik hayırlı bir şey, bunun yanında girişimciye destek olan iyi bir çalışan olmak da önemli. Bu aslında bir kültür. Çalışan olarak da çok mutlu olabilirsiniz. Herkes ne iş yapıyorsa en iyi şekilde yapmaya çalışsın istiyorum. İşinizi iyi yaptığınız zaman, zaten kimse size karışmaz.

Az çalışmak, rahat çalışarak para kazanmak övünülecek bir şeymiş gibi görülüyor.
Oysa ben hayatım boyunca aldığım maaşa bakmadan, ne iş yaptığımı önemsemeden çalıştım ve mükafatını gördüm. Bu sayede hep yeni fırsatlar önüme geldi.

Bu yazım, 19.09.2012 tarihinde Bilgi Çağı’nda yayınlanmıştır.

http://www.bilgicagi.com/Yazilar/11265-ersan_ozer_internet_girisimciliginde_basarinin_sirlarini_ve_dunya_sahnesine_cikan_yeni_projesi_youlikei_anlatti.aspx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s