5G teknolojisine hazır mısınız?

5G teknolojisi ile telefonların ve tabletlerin ötesinde, kablosuz “şeylerin interneti” yaşamımıza girecek

5G teknolojisi ile telefonların ve tabletlerin ötesinde, kablosuz “şeylerin interneti” yaşamımıza girecek. Dolayısıyla, tüketici şu an 4G teknolojisi ile kuşatılmış olsa da  kablosuz bağlantı endüstrisi, doğrudan 5G’ye odaklandı.

Akıllı telefon ve tablet satışlarındaki artış, hücresel veri trafiğinde yoğunluğa bağlı olarak iletişim ağının tıkanması sonucunu doğuruyor. Dolayısıyla şu anda 4G teknolojisi, bu tıkanıklık karşısında yetersiz kalıyor.

Endüstri analistlerine göre, kısa bir süre içinde “şeylerin interneti” yaşamın her alanına girmeye başlayacak. Böylece şu an akıllı telefonlar ve tabletler tarafından yaratılan hücresel veri trafiği, 2020 yılında şeylerin interneti ile oluşacak devasa trafiğin yanında cüce boyutlarda kalacak.

Ayakkabılar, saatler, aletler, otomobiller, termostatlar, kapı kilitleri… Tüm bunların iletişim ağında yerlerini alması çok yakın. Öyle ki geçtiğimiz hafta yapılan Dünya Mobil Kongresi’nde; Google, AT&T, Qualcomm, Sony ve Intel (bu şirketlerin çoğu Fortune 500 listesinde) gibi devler, “şeylerin interneti” alanında geliştirdikleri yeni ürünleri tanıttı.

İşte bu noktada yaşanacaklar, şimdiden çözüm bulunması gereken büyük bir problem olarak kablosuz iletişim endüstrisinin gündemini meşgul etmekte. Endüstri, şu anki ağ sisteminde ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın verim alamadıkları gerçeği ile yüz yüze gelmiş durumda. Kapasiteyi arttırabilmek için fizik biliminin sınırlarını zorluyorlar.

Örneğin 2011’de yükseltilen LTE sistemini (LTE Advanced) ele alalım. Bu 4G’nin devamı niteliğinde bir post-4G (4G sonrası) iyileştirmesiydi. Teorik olarak, 4G bağlantı hızını saniyede 1 gigabit (yapıldığı dönemdeki 4G hızının 10 katı) kadar arttırabileceği hesaplandı. Ancak uygulamada hız yalnızca saniyede 15 megabit kadar artabildi.

5G, 4G’nin yapamadığı neleri yapabilecek? 

Alcatel-Lucent’in araştirma-geliştirme kuruluşu Bell Labs’de kablosuz araştırma ekibinin lideri Tod Sizer bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “5G, hıza odaklanmış bir geliştirme olmayacak. Daha hızlı olmasından öte, kablosuz servisin kalitesi konusundaki beklentileri karşılayacak”

Network jenerasyonunun her nesli farklı özellikleri kullanılabilir hale getirdi. 2G ses, 3G veri, 4G ise video odaklı idi. Sizer’a göre 5G, bağlanmış durumdaki milyarlarca cihazı, sorunsuz idare edebilecek akıllı bir iletişim ağı olacak.

5G ne zaman hazır olacak?

Telekomünikasyon konusunda standartları belirleyen kurum Uluslar arası Telekomünikasyon Birliği, henüz 5G hakkında bir tanımlama yapmadığından resmi anlamınd 5G’nin varlığı söz konusu değil. Ancak resmi alanda tanımlanmamış olması, endüstri için bir şey ifade etmiyor. Daha doğrusu bu tanımın yapılmasını bekleyebilecek kadar zaman kalmadı.

Tod Sizer’ın açıklamasına göre, kablosuz endüstrisindeki hızlı değişimler, 5 yıl içerisinde 4G’nin yetersiz kalacağını gösteriyor. 5G konusundaki hazırlıklar da buna göre yapılıyor.

Şeylerin İnterneti (Internet of things) nedir?

Şeylerin İnterneti, fiziksel objelerin de internete bağlanabileceği fikrine dayanıyor.

“Sabah kaybolan ayakkabınızı endişeyle evin içinde aramak yerine onu googlelayacaksınız” Bruce Sterling, Shaping Things, 2005

Bu yazım, 05.09.2012 tarihinde Bilgi Çağı’nda yayınlanmıştır.

http://www.bilgicagi.com/Yazilar/11085-5g_teknolojisine_hazir_misiniz.aspx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s