“Beni olduğum gibi retweetle” [infokomik]

 

Sesini duyurabilme, bilgiyi yayabilme ya da yalnızca ego tatmini gibi nedenlerden “retweet”, pek çok kullanıcıyı iyi hissettiren bir geri bildirimdir.

-doğrudan retweet’in keşfi-

Retweet, akıllı telefonların sunduğu seçeneklerin katkısı ve kullanıcının psikolojisiyle beraber, zaman içinde hayli karmaşık  hale gelmiştir.

Retweet üzerinde yapılan bilimsel analizlerin sonuçları aşağıdaki gibidir:

1)Bir tweeti aynen retweetlediğinizde, gönderinin altında, sizin tarafınızdan retweetlendiğine dair yalnızca küçük bir ibare – bir de geri dönüşüm simgesini andıran bir işaret- belirir ve bu da tweeti ilk yazan kişiyi daha fazla ön plana çıkarır. Bu tweeti sizden gören takipçileriniz de retweetlerse, sizin isminiz kaybolur gider ve sistem doğrudan yalnızca tweeti ilk yazan kişinin lehine çalışır. Buna “doğrudan retweet” adı verilir.

2)Bir tweeti kopyalayıp kullanıcısıyla beraber tırnak içine aldığınızda ise kendinizi de ön plana çıkarmış olursunuz. Örneğin Blackberry telefonlarda, “tweetten kopyala” seçeneği ile bu imkan kendiliğinden sunulmuştur.

3)Bir başka geleneksel yöntemden biri de retweet edilen gönderiyi kullanıcısıyla beraber kopyalayıp başına RT yazmak ve mümkünse RT’ nin önüne de birkaç sözcükle yorum eklemektir. Bu durumda, retweet edilen kadar retweet eden de ön plana çıkmış olur.


İşte “doğrudan retweet” için ipucu:
 

2 ve 3 nolu yöntemleri uygulamak, ancak retweet edilmek istenen gönderi 140 karakterden azsa mümkün olmaktadır. Çünkü; RT ibaresi, tırnak işareti kullanımı ya da yorum yazmak için ekstra yer gereklidir. Aksi durumda ise her zaman 1 nolu yöntem geçerlidir.


Özetle; tweeti ilk yazan kişi 140 karakterlik alanı tam kapasite kullanmış ve iyi bir tweet yazmışsa, “doğrudan retweet” edilme imkanını yakalar. Böylece süreç yalnızca onun fayda sağlayacağı şekilde ilerler. 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s