Ölümsüzlük için hedef 2045

Rus milyarder Dmitry Itskov’un ortaya attığı plana göre, insanoğlu 2045 yılıyla beraber ölümsüzleşecek.

Itskov’a göre, insanlar 2045 yılıyla beraber, “avatar formunda bir bedensiz bilinç yapısı” olarak sonsuza kadar yaşabilme yeteneği kazanacaklar. Bu avatar bildiğimiz avatarlardan farklı olarak bir insanın öz varlığını temsil edecek ve bu öz varlık, sanal dünyada “indirilebilir” nitelikte var olabilecek.

Itskov, “2045 Girişimi” (2045 Initiative) adlı global kongrelerde (ilki Moskova’da gerçekleştirildi), ileri teknoloji ile yapılacak bir dizi inovasyon ile insanlığın nasıl ölümsüzlük noktasına geleceği konusundaki planlarını anlattı ve anlatmaya da devam ediyor.

Itskov’un işaret ettiği inovasyonlar 

Yıl 2020: İnsanlar “beyin-bilgisayar etkileşimi” yoluyla sanal dünyadaki robotik temsilleri (avatarları) uzaktan kumanda edebilecek.

Yıl 2025: İnsanlar, fiziksel bedenleri sona erdikten sonra da yaşayabilecek. Çünkü beyinleri, robotik avatarlara nakledilecek. Bu kendi “kendi kendine işleyen yaşam-destekli sistemi” ile insanlar, aktif bir şekilde yaşamlarını sürdürmeye devam edecek.

Yıl 2035: İnsan beyni ve bilinci bilgisayar ile modellenip tekrar yaratılacak. Bunun ardından bir avatar formuna dönüştürülerek insanın, ölümden sonra da yaşayabilmesi sağlanacak.

Yıl 2045: Ölümsüzlük, “holografik avatar” formuna dönüşecek. Başka bir deyişle insan beyni ve bilinci tamamen yapay forma transfer edilerek sonsuz yaşamına devam edecek.

Itskov’un planı oldukça iddialı olsa da tamamen temelsiz de sayılamıyor. Çünkü bilim adamları ve araştırmacılar, “Yıl 2020” maddesini neredeyse tamamlamak üzere.

“Beyin-bilgisayar etkileşimi” üzerine 1. nesil teknoloji, hastalar üzerinde test edildi ve başarılı olduğu kanıtlandı-yeni bir gelişme de olsa felçli hastaların düşünce gücünü kullanarak, hareket yeteneklerini geri kazanması konusunda başarıya ulaşıldı . Bu açıdan bakıldığında Itskov’un takviminin yaklaşık 10 yıl ötesinde ilerliyoruz.

Tüm bunlar ne kadar tartışmaya açık olursa olsun, önceleri ancak bilim-kurgu filmlerinin konusu olabilecek bir tabloyu ortaya atmak konusunda etkili olduğu söylenebilir.

Aşağıdaki videoda, 2045 Girişimi ile ilgili detayları bulabilirsiniz. Video, sürdürülebilir yaşam konusuna da göndermeler yapan ilgi çekici ifadeler içeriyor.

Bu yazım, 2808.2012 tarihinde Bilgi Çağı’nda yayınlanmıştır. 

http://www.bilgicagi.com/Yazilar/10973-olumsuzluk_icin_hedef_2045.aspx

Reklamlar

Ölümsüzlük için hedef 2045” üzerine 2 yorum

  1. Benim gelecek tasvirlerim 1984 ya da Fahrenheit ile birebir. Tarih giderek kötümser bir geleceğe doğru yol alırken sonsuz işkence herhalde son tercih edeceğim şeylerden biri olacaktır. Ama insanoğlunun en güçlü içgüdüsüne yani yaşama arzusuna karşı koymak da hiç kolay değil…

    1. Distopya edebiyatını/sinemasını ben de çok seviyorum, inanıyorum ve yakından takip ediyorum. Aslında bu 2045 konusu da pek olumlu değil ve distopyanın bir parçası diyebilirim. Haber, çok uzun metinlerden oluşuyordu ve hepsini yazmak istemedim. Ancak o metinlerden çıkardığım asıl sonuç şu idi: Genetik mühendisliği üzerinden geleceğin endüstrisi doğuyor ve parası olanlar istedikleri kadar organ ve vücut yeniletebilecekler. Dolayısıyla zenginler uzun ömürlü/ölümsüz olurken, bu endüstriden ekmek yiyen dev genetik şirketleri ortaya çıkacak. Eh kim ne yapsın öyle pis bir ikilinin hakim olduğu dünyada ölümsüz olmayı? Dediğin gibi tam bir işkence…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s