Apple’ın Samsung karşısındaki zaferi gerçekte Apple’ın aleyhine mi?

Apple, Samsung’a açtığı davayı kazandı ve jüri Samsung’un 1 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi. Ancak Apple’ın bu zaferi geri tepebilir. Bu görüş pek çok uzmanın ve blog yazarının yorumlarına yansıdı.

Los Angeles Digithrive’da (internet geliştirme ve tasarım şirketi ) teknoloji uzmanı olan Enrique Gutierrez, sokaktaki insanın dava hakkındaki görüşlerinin nabzını tuttu ve gözlemlerinin sonucuda insanların konu hakkında bildiği tek şeyin, “Apple, Samsung’un Apple’ın aynısı olduğunu söylüyor” şeklinde özetlenebileceğini ifade etti. Gutierrez’e göre insanlar, dava ile ilgili diğer detayları bilmiyor.

“Apple Samsung ile aynı”

Apple’ın kendi elleriyle insanların zihnine yerleştirdiği bu imaj nelere yol açabilir? Tüketicinin zihnine, Google’da yaptığı aramalarda “aynı ürün”ün “yarı fiyatına” olduğu sonucu da yerleştiğinde, satın alma kararı ne yönde olacak?

Gutierrez’in gözlemlerine göre Apple kullanıcılarının bir kısmı olaylara,  “Madem “aynı ürün” bu fiyata sunulabiliyor, o halde Apple “aynı ürünü” bana neden bu kadar pahalıya sattı”şeklinde bakmaya başladı bile.

Gutierrez’e göre bu dava, ironik bir şekilde “Samsung’un fayda sağlayacağı en iyi milyar dolarlık reklam kampanyası” oldu.

Bir başka teknoloji uzmanı Robert Scoble’a göre ise Samsung, bu dava ile “ölçülebilir bir zafer” kazandı. Çünkü dünyanın en çok kar eden 2. mobil şirketi olmanın bedelinin yalnızca 1 milyar dolar olduğu ortaya çıkmış oldu.

Bu yazım, 26.08.2012 tarihinde Bilgi Çağı’nda yayınlanmıştır. 

http://www.bilgicagi.com/Yazilar/10957-applein_samsung_karsisindaki_zaferi_gercekte_applein_aleyhine_mi.aspx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s