Canlı dokulardan sanat eserleri: Living Artefacts

Living Artefacts (yaşayan eserler), interaktif tasarım öğrencisi Stefan Schwabe’nin projesi. Stefan, bakterilerin selülozunu kullanarak dokular üretmeyi ve böylece “doğal” ve “yapay” olanın sınırları arasında deneysel çalışmalar yapmayı seven bir öğrenci.

Mitlerin gerçekleşmesine çok yaklaşmış olduğumuz zamanlardayız. Kompozit (iki veya daha fazla sayıda malzemeden oluşan bünyeye sahip) varlıkların yaratılması artık masal olmaktan çıkıyor. Modern bilimsel gelişmeler gösteriyor ki, farklı canlıların birleştirilerek yeni türde canlılar yaratılması rutin hale gelmiştir. Peki ya doğal ile yapay üretim yapmak?

 

 

 

Stefan, “The Kernels of Chimaera” (canavarın odası gibi bir anlamı var), adını verdiği bir motorlu haznede, canlı materyalin üretimini otomatik şekilde sürdürmesini sağlamış, başka bir deyişle doku üretimini makineleştirmiş. Makine her gün, 9 reaktör kavanozundan birini doldurabilecek kadar üretim yapabiliyor. Kavanozdaki selülozlar bir vakumla alınarak tahta bir kıskaç içine yerleştirildikten sonra şırınga ile şişiriliyor. Kuruduktan sonra hava pompası yardımıyla kaldırılıyor ve şekil verilmek üzere kullanıma hazır hale geliyor.

Videoda izleyeceğiniz üzere malzeme de süreç de bir parça tüyler ürpetici…

The Kernels of Chimaera from stschwabe on Vimeo.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s