Twitteroloji Diye Bilim Dalı Olur mu?

Metin analiz araştırmalarının öncüsü olan sosyal psikolog James W. Pennebaker, sözcükleri monitoring etmenin işin “çocuk oyuncağı” kısmı olduğu konusunda uyarıyor ve zengin, anlamlı ve daha nüanslı veriler elde edebilmek için daha derinlemesine dilsel analiz yöntemleri bulunmalıdır diyor. Mükemmel bir duygu barometresi olmasa da, Twitter’ın halen “demografik bilgi ile dil ilişkisi” açısından inanılmaz değerli bir kaynak olduğunu da ekliyor.

Carnegie Mellon Universitesinde Jacob Eisenstein ve  Brendan O’Connor liderliğinde kurulan sayısal dilbilimcilerden oluşan bir ekip , coğrafi olarak kodlanmış tweetler aracılığıyla, ABD’ de kullanılan bölgesel dillerin haritasını çıkardılar. Analiz edilmek üzere toplanan veri miktarının büyüklüğü ve niteliği geleneksel araştırma metodlarına oranla çok daha üstündü.

Bu “data dağları”nın içinde, argo sözcüklerin hatta duygu ikonlarının dahi ABD’ de bölgeden bölgeye farklılık gösterdiği görüldü.

Twitteroloji Bilimini İstihbarat Örgütleri ve Şirketler İçin Geliştiriyorlar

Bu araştırmalara ayrılan devlet bütçesi, Oklahoma senatörü Tom Coburn’un tepkisini çekti ancak,  Carnegie Mellon’s School of Computer Science dekanı Randal E. Bryant, araştırmaları sonuna kadar savundu ve şöyle dedi:  “Görünüşte anlamsız gibi duran argo ifadeler dahi, hem şirketlerin hem de ABD istihbarat örgütlerinin ihtiyacı olan “kimlik bilgisi”ne dair pek çok şeyi ele vermektedir”.  Tabi bu sihirli sözcükler üzerine senatörün daha fazla itiraz edecek hali yoktu!

Yazının devamı için: http://www.sosyalmedyaport.com/twitteroloji-baska-bir-deyisle-twitter-bilimi.html

 

Reklamlar

Twitteroloji Diye Bilim Dalı Olur mu?” üzerine bir yorum

  1. Neden olmasın, gelecek internnette internette artık kahvehanelerin içine kadar girdiğinden iş olanakları ve bire bir görüşmeler gibi sosyal medya ve takipci twittlerinde olduğu güşünüldüğünde neden olmasın. böyle bir bilim dalı hatta okkullarda ders bile ola bilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s