Aile Üyelerinden Biriyle Startup İş Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli

girişim

Çeviri: Ece Burgaz

Frasb.com’da yayımlanmıştır – 2011

Tom Aley Anlatıyor:

Tom Aley, ikiz kardeşi ile RapidBuyr’ı kurdu. (CEO ve Üst Düzey Yönetici)

Ailenizden bir üye ile küçük ya da orta ölçekli bir şirket kurmak alışılmışın dışında bir durumdur ve beraberinde beklenmeyen sorunları da getirmektedir. Genellikle insanlar iş kurarken aile ilişkileri üzerinde oluşan baskıyı hafife alır ve dikkatli olunmazsa iş de aile ilişkileri zarar görebilir.
İkiz kardeşim Darr ve ben 20 yıl boyunca iş ortaklığı yaptık. Bu süre boyunca birkaç tane internet start-up
girişimi ve liderliğini başarıyla yürüttük. Aile bireyiyle profesyonel bir iş ilişkisi kurmak konusunda tecrübe sahibi olmamız en büyük avantajımız oldu. Kolay değil ancak iş kurarken işe odaklanmak ve beraberinde kişisel ilişkileri de yürütebilmenin birkaç püf noktası bulunmakta.

Güven olağanüstü önemli
Akrabanız ile çalışıyor olsanız da olmasanız da bütün başarılı iş ortaklıkları güven üzerine kurulmalıdır. İkiz kardeşlerden bekleneceği üzere Darr ve ben birbirimize güveniyoruz ve işle ilgili konularda her ikimizin de kişisel duygulardan ziyade işi ön planda tutarak karar alacağını ve harekete geçeceğini de biliyoruz.
Bir defasında bir şirketin CEO’su olarak, görevini doğru şekilde yapmazsa kardeşimi kovup kovamayacağım sorulmuştu. İçgüdüsel olarak yanıtım, işin asla bu noktaya gelmeyeceği oldu ki zaten Darr’ın bir işte verimli olamadığını düşündüğü zaman istifa edeceğini biliyorum. Güçlü bir iş ortaklığının kaynağı işte bu derecede güçlü bir güvendir.

Birbirinizin güçlü yönlerini tanıyın
Söz konusu aile olunca zayıf olduğunuz noktaları kabullenmek kolay değildir. Ancak işinizi gerçekten başarıya ulaştıracaksa  her birinizin işe güç katacak yönlerinin ve rollerinizin net bir şekilde belirlenmesi  kaçınılmazdır.
Sorumluluklarınızın çakışmaması ve iş yaparken fikir ayrılığına düşmemeniz için rollerinizi netleştirin.

Dinleyin ve uzlaşın 
Darr ve ben iş konusunda nadiren fikir ayrılığı yaşarız. Belki ikiz olmamızın da etkisi vardır ama bundan ziyade karar almamızda rol oynayan vizyonun aynı olması daha büyük bir etken. Nadiren fikir ayrılığı yaşadığımızda da konu hakkında daha tutkulu/ısrarlı olan diğerini ikna eder.
Sonuç olarak kalben işimize olan ilgimiz en üst seviyede. Bir şeyler ters giderse? Asla “sana söylemiştim” demeyiz. Bunu bir iş arkadaşınıza söyleyemezsiniz, dolayısıyla kardeşiniz ya da anne babanız da istisna değildir.

Yaptığınız işe tutkuyla bağlı olmanız şart
En çok sorulan sorulardan biri de ev ve iş yaşamımızın dengesini nasıl kurduğumuz- aslında pek çok girişimcide olduğu gibi bizim için de kolay değil. İşimiz aynı zamanda tutkumuz. Dolayısıyla diğer kardeşler spor, sinema vb hakkında konuşurken biz internet start-up’ları ile ilgili sohbet etmeyi seviyoruz. Bizim için bu keyifli bir şey iken eşlerimiz genellikle bizi dizginlemeye çalışır ve bazen gerçekten de iş konusu kapatılmak durumunda kalır.

Bir aile üyesiyle iş yapmaya başlarken sorulacak en önemli soru: Birlikte çalışabilip çalışamayacağınızdır. Teoride çalışabileceğinizi sanabilirsiniz de. Ama uygulamada; kafalarınız ortak mıdır? İletişim kurabiliyor musunuz? Güven, sabır ve iletişim üzerine kurulu bir ilişkiniz var mı? Bunları derinlemesine düşünmek için kendinize biraz zaman tanıyın. Bir iş kurmak insanın üzerinde zaten yüksek bir baskı yaratmaktadır. Geçmişte baskı altındayken ailenizle ilişkinizde sorunlar yaşadığınızı anımsıyorsanız, önerim tedbirli olmanız ve iş kurma planlarınızı tekrar gözden geçirmeniz yönünde olacaktır.

Kaynak: http://venturebeat.com/2011/07/21/4-ways-to-survive-launching-a-startup-with-a-family-member/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s