Yaratıcılık Kısa Taktikler-3 “Bilgi”

Sadece yetersiz bilgi değil, çok fazla bilgi de yaratıcılığınızın aleyhine işleyebilir ve bir şekilde bilginiz kafesiniz haline gelebilir.
Uzmanları ele alalım. Uzmanlar, önceden çözdükleri problemlere benzer motifler taşıyan yeni problemleri rahatlıkla çözerler; ancak benzersiz bir problemle karşılaştıklarında bu onlar için büyük bir engele dönüşür. Çünkü bir çekiciniz varsa size her şey çivi olarak görünür. İşte bilginin getirdiği bu şartlanma, herhangi bir problemin çözümünde yaratıcılığı ve analitik düşünmeyi bloke eden bir etkene dönüşür.
Herhangi bir alanda uzman kişi, teknik becerisi ve tecrübesi ne derece çoksa, yaratıcılığını kullanmaya çalıştığında bilinçli ya da bilinçsizce kendi kendine inşa ettiği limitler de o derece engelleyici olmaktadır.
Elbette bunları, herhangi bir konuda uzmanlık geliştirmemeniz için sıralamıyoruz; elbette uzmanlık derecesinde bilgi sahibi olmak için var gücümüzle çalışmalıyız.

yaratıcılık ve bilgi

Çözüm:
Uzmanlık kendine özgü kör noktalar ve çıkmaz sokaklar barındırır. Çok insan uzmanlığın önemini bilir ancak çok azı, uzmanlığın yaratıcılığı sınırlandırdığının farkındadır. Uzman için en büyük tehlike, fonksiyonel şartlanmadır yani algıların gerçeği algılamak yerine herhangi bir rutin bakış açısına saplanıp kalmasıdır. Bu noktada önerimiz bu rutin bakış açısından sıyrılmanız ve uzmanlığın ve tecrübenin ayak basmadığı boyutlar olduğunu kabul ederek şartlanmanızdan sıyrılmaya çalışmanız olacaktır. Bu küçücük bilgiyi aklınızın bir köşesinde tutmanız, bilginin sizi sınırlamasına izin vermeyecek, problem çözümü için analitik düşünce gücünüzü devrede tutacaktır.

Reklamlar

Yaratıcılık Kısa Taktikler-3 “Bilgi”” üzerine 2 yorum

  1. yaraticilik insanin bakij acisinin genijligi ile alakali.. ve alijkanlik edinen insanlarda olmayan bir jeydir… yaraticilik bilginin buyuklugu ile alakli deil pratik zekanin ijidir.. kanimca.. yazin guzel olmuj ve gunumuz icin unutulmuj bir nokta… kalemin icin tejekkur ederim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s