Sosyal Medyada Kişi Olarak Markalaşmak

Kadir Has Üniversitesi Sosyal Medya Akademisi’nde beni en çok etkileyenlerden biri, sevgili Ufuk Tarhan’ın, kişi olarak markalaşma üzerine verdiği dersti.

Bu derste;

“Kendinizi netleştirin”

“Kişinin kendisinden başka kimse onu netleştiremez” ve

“Çağımızın sorunu, herkesin birden fazla alanda yeteneği/imkanı olması ama başarılı olmak istiyorsa bunlardan sadece birini tercih etmesi gerektiğidir”

şeklinde birbiriyle bağlantılı üç ipucu verdiğini hatırlıyorum.

(Ders notlarını sadece kafama yazdığımdan-bir de twitter’a-cümleler tam olarak Ufuk Hoca’nın söylediği gibi olmayabilir. Kendisinin hoşgörüsüne sığınarak ona yakın cümleler kurabilmiş olduğumu umuyorum. Ayrıca alerts/alarmlar aracılığıyla yazımdan haberdar olacağını düşündüğümden kendisine sevgilerimi gönderiyorum:))

Bu arada, sosyal medya alanında markalaşmış isimler arasında en sevdiklerimdendir Ufuk Tarhan. Kendisinin, başarılı olmuş insanların pek azının bünyesinde barınabilmiş olan mütevazılık ve canayakınlık gibi nitelikleri hala taşımakta olduğunu gözlemledim. “Kişi olarak marka olma”nın stratejik bilgisini Ufuk Tarhan’dan öğrendim ama şahsen, bu bilgiye kişi olarak sevilen bir marka olmak şeklinde bir alt başlık daha eklemek istedim. Bunun kalıcı bir marka olmak açısından önemli olduğunu gözlemliyorum.

“Kendini netleştirmek” konusuna tekrar döneyim. Gerçekten de kişinin kendini netleştirmesinden daha zor bir şey yok değil mi? Bunun üzerine düşünmek belki de sosyal medyaya adım atanların yapacağı ilk şey olmalı.

Bu konu üzerine düşünmek bende Gerhard Richter çağrışımı yaptı nedense. Sanatçı, kabaca tabir etmek gerekirse “tarzı olmayan bir tarz”da işler üretmiştir. Böylece sanat tarihindeki akımlara, tarz meselesine ve “fırça izi” duygusallığına eleştirel bir bakış açısı getirmiştir. Gerhard Richter tek bir tutarlı tarzı sürdürmenin sanatçı üzerinde bir yükümlülük haline dönüşmesinden hareketle ve buna karşı çıkarak; eşzamanlı olarak, soyut ve fotogerçekçi boyalı işlerin yanı sıra fotoğraf ve cam eserler üretti (wikipedia’dan).

Gerhard Richter Art

Kişinin, kendisiyle ve yaptığı işlerle arasına mesafe koyması, kendine uzaktan bakması kendini netleştirmesi açısından yardımcı olabilir. Bir de dış dünyada/sektörde nelerin eksik olduğuna ve yeteneğiyle hangi alandaki bir boşluğu doldurabileceğine de bakmalı diye düşünüyorum.

Öte yandan, kalpten geçenlere kulak vermek de önemli.

Herkese iyi haftalar diliyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s