Zuckerberg kötü günler için para biriktiriyordur

Sosyal medya, örgütlenmek ve insanlığa, çevreye zararlı bir takım şeylerden kurtulmak ümidini canlandırmışken mobil telefon gibi sağlığa zararlı bir şeyi de yaşamın merkezine oturtuyor. Bu anlamda insana özgü çelişkiler eski şiddetini koruyor. Lap toplar ilk çıktığında oldukça ilkel bu aletin herkes tarafından büyük ilgi görmesi ve teknolojik bir gelişme gibi algılanması beni oldukça şaşırtıyordu. Bugün ise mobil telefonlar için kuyruğa girilmesi beni oldukça şaşırtıyor (aslında şaşırtmıyor bu da bir pazarlama stratejisi). Hayatımıza çok daha ileri teknolojilerin girmesi, piyasa ekonomisinin kirli taktikleri nedeniyle sürekli erteleniyor. Eminim, yaydığı radyasyonla tümör üretmekten başka bir işe yaramayan bu cihazlardan çok daha yaratıcı ve akıllı teknolojiler üretilebilir. Ancak, akıllı bir insanın gerçekten ileri bir teknoloji olarak görebileceği araçların toplumun hizmetine sunulması 10 yıl kadar geciktiriliyor ve o arada ilkel ara-modeller tüketilsin diye piyasaya sunuluyor. Teknoloji-sever biri olarak, çalışarak yaptığım birikimi şahsen bu tablet bilgisayarlara ya da x-phone’lara vermeye elim gitmiyor.

Haydi bıraktım radyasyon yaymasını, Azınlık Raporu filmini izleyen ve hologram gibi harika bir teknolojinin günümüzden yıllar önce hayata kolaylıkla geçirilebildiğinin farkında olan biri olarak nasıl hala rolltop çıktı diye heyecanlabilirdim ki? Hologramlı minicik bir mikroçip aracılığılıyla aslında bir bilgisayar ya da telefondan çok daha fazlasını cebimde –hatta belki vücudumun içinde bir yerde-taşıyabilecekken neden bundan daha azı için heyecanlanmak ve onlarca para vermek durumunda kalıyorum ki?

İşte size piyasa ekonomisi… Bu sistem, daha azını sunup, daha fazla kazanmak üzerine kurulmuştur. Yetersiz olan öyle bir trend haline gelir ki hem ilkelliği hem de sağlığa zararı herkes tarafından görmezden gelinir.

Kirli pazarlama stratejilerinin hayatımızdan çıkması dileğiyle.

Retinam ile kim olduğumun anlaşılabilmesi mümkünken facebook bile bana oldukça ilkel görünmeye başladı. Zuckerberg herhalde şimdiden kötü günler için para biriktiriyordur:D

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s